Karina Świerczek –  Kierownik Działu Szkoleń oraz Mistrz Stylizacji Paznokci Yokaba

Karina Świerczek – Kierownik Działu Szkoleń oraz Mistrz Stylizacji Paznokci Yokaba

WYWIAD 

W Yokaba czuwasz nad realizacją programu szkoleń dla stylistek, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Na co zwracasz uwagę układając harmonogram szkoleń?

Najważniejsze są aktualne potrzeby rynku, czyli czego dokładnie oczekują stylistki. Słucham i wyciągam wnioski. Najwięcej informacji dotyczących charakteru i tematyki szkoleń otrzymuję w trakcie spotkań ze stylistami/stylistkami podczas Pokazów Yokaba. Z reguły osoby pracujące zawodowo mają już dobrze określone potrzeby, np. szukają doszkolenia z przedłużania paznokci na szablonie metodą żelową lub akrylowo-żelową. Kursy odbywają się w naszym Centrum Szkoleniowym Yokaba zlokalizowanym w woj. mazowieckim, w okolicach Piaseczna. Zapraszam wszystkie osoby chętne na nasze szkolenia. Zajęcia bardzo dużą wnoszą w rozwój umiejętności uczestników. Pokazujemy, jak krok po kroku należy poprawnie wykonywać manicure konkretną techniką. Stawiamy nacisk na wiedzę merytoryczną oraz praktyczną. Zwracamy uwagę na fakt, że warto inwestować w swój rozwój. Klientki, które przychodzą do salonów kosmetycznych oczekują fachowej usługi, i powracają tam, gdzie są one świadczone na najwyższym poziomie. 

Szkolenia Yokaba to nie tylko nauka poprawnego wykonania manicure, ale także konkretna wiedza dotycząca chorób i schorzeń paznokci. Na zajęciach wyświetlasz uczestnikom ‘przekrój palca’, pokazujesz budowę paznokcia. Dlaczego ten element zajęć jest tak ważny?

Aparat paznokciowy jest podstawową informacją, od której zaczynam każde szkolenie. Jest to wiedza bazowa, na której należy opierać wszystkie kolejne kroki stylizacji. Jeżeli styliści nie znają prawidłowej budowy paznokcia, w niektórych przypadkach mogą nie poradzić sobie ze stylizacją, a w niektórych mogą nawet uszkodzić zdrowe paznokcie. Dlatego wiedza jest podstawą. Klientki mogą borykać się z różnymi dolegliwościami, chorobami związanymi z paznokciami. Kluczowy jest wtedy odpowiedni wybór produktów. Proponujemy szkolenia na różnych poziomach zaawansowania wiedzy. Od poczatkujących do tych zaawansowanych. W przypadku zajęć dla doświadczonych stylistów , powtarzam budowę paznokcia w celu sprawdzenia wiedzy i ewentualnego uzupełnienia informacji.

Specjalizujesz się w pomocy w walce z onychofagią. Na czym polegają te problemy? Czy mają istotny związek z przedłużaniem paznokci?

Onychofagia (onycho- paznokieć, phagos- jeść) jest to choroba wywołana powtarzającymi się urazami paznokci. Zaczyna się już na etapie przedszkolnym/wczesnoszkolnym, dotyczy również dorosłych. Początkowo obgryzanie paznokci dotyczy pojedynczych sytuacji stresujących, pozwala rozładować napięcie, niestety w późniejszym etapie staje się odruchem praktycznie bezwarunkowym, pojawiającym się podczas oglądania serialu lub w momencie, kiedy mamy akurat wolne dłonie. Nad tym etapem onychofagii jest najtrudniej zapanować i odbudować płytkę paznokcia. Posłużę się przykładem odpowiadając jednocześnie na pytanie dotyczące przedłużania takich obgryzionych paznokci.

Klientka: 40 lat. Od 25 lat ma obgryzione paznokcie, żel i akryl też usuwa zębami. Ma wesele syna i chciałaby mieć piękne paznokcie, ale te przedłużone żelem, dwa dni temu już odpadły.

Stan paznokci: długość płytki 3 mm (dodam, że nie jest to wolny brzeg paznokcia, tylko płytka paznokcia wystająca spod skórki)

Moja opinia i propozycja podjęcia dłuższej współpracy z klientką wygląda następująco:

Nie zalecałabym przedłużania paznokci na tak krótkiej płytce, chociażby ze względu na jej osłabienie. Jeżeli mamy do czynienia z onychofagią, musimy nieco inaczej podejść do przedłużania paznokci żelem. Wiedząc, że na co dzień klientka obgryzała paznokcie, zdajemy sobie sprawę z tego, że palce nadal będą lądowały w ustach. Jeśli stylizacja się rozszczelni, ale nie zostanie do końca zerwana, w przestrzeni między płytką paznokcia, a żelem może pojawić się wilgoć, co może po dłuższym czasie prowadzić do pojawienia się bakterii, a po dłuższym czasie grzybicy.

Co polecasz w takiej sytuacji?

Zalecam odbudowę paznokci naturalnych przy pomocy dostępnych produktów wzmacniających płytkę paznokcia. Rekomenduję nasz 3-stopniowy zabieg regeneracyjny Bye Bye Repair System.  Składniki aktywne zawarte w systemie wzmacniają płytkę paznokcia już od pierwszego zabiegu. Efekty rewelacyjne.

Sposób nakładania, krok po kroku można zobaczyć na naszym kanale You Tube (tutaj). Zalecam zaplanowanie wizyt, co 7 dni. Przy regularnym stosowaniu, już po 4 tygodniach klientka/klient zauważy przyrost grubości płytki odrastającego paznokcia. Zabieg w razie potrzeby można stosować dłużej. Nasz preparat Bye 1 zawiera w swoim składzie krzemionkę oraz SENKYUNOLID pozyskiwany z selera. Działa regenerująco oraz odżywczo na grzbietową warstwę płytki paznokcia.

Bye 2 natomiast tworzy trwałą okluzję na płytce paznokcia i stanowi barierę przed utratą wody oraz składników aktywnych zaaplikowanych w produkcie Bye 1. Na końcu aplikujemy odżywkę Orgin Conditioner.

Zachęcam klientkę także do stworzenia rytuałów pielęgnacyjnych poprawiających wygląd skóry i stan paznokci. Każdego dnia wieczorem proszę klientkę o wmasowanie olejku z serii Nail Spa - Royal Oil lub Nail Spa - Multioil (oczywiście klientka, taki olejek dostaje ode mnie gratis na zakończenie wizyty). Klientka dostaje również pakiet 5 pilników, tak aby mogła mieć je pod ręką, jeśli paznokieć zostanie uszkodzony lub będzie jej zwyczajnie przeszkadzał.

Jak reagują klienci, którzy mają problem odgryzania paznokci, gdy nie rekomendujesz przedłużania, tylko regenerację naturalnej płytki?

Osoby które podjęły pierwszy krok, czyli wybrały się do gabinetu z nastawieniem na zmiany, chętnie podejmują wyzwanie wyprowadzenia naturalnych paznokci. Zazwyczaj, taki proces trwa od pół roku do 10 miesięcy i wymaga regularności. Nie należy się jednak zniechęcać i próbować przezwyciężyć nałóg, a stylizacje światłoutwardzalne pomagają w utrzymaniu rosnącego paznokcia. Po wzmocnieniu płytki naszym system Bye Bye można wykonać manicure hybrydowy.

Dodam jeszcze ku przestrodze, że wieloletnie i uporczywe obgryzanie paznokci, może spowodować nawet ich zanik. Pojawia się również pytanie, kto powinien zajmować się tego typu schorzeniami, pierwsza myśl jaka mi przychodzi do głowy to psycholog, ale pacjenci nie zgłaszają się z tak „błahymi” problemami, a jeśli przychodzą z innymi, dużymi problemami, onychofagia traktowana jest jako czynnik współistniejący do danego problemu czy schorzenia i tym samym pomijany. Następnym specjalistą może być dermatolog jednak tutaj pomocny będzie zespół specjalistów: dermatolog, psycholog/psychiatra, a także kosmetolog;  zespół, który na kilku płaszczyznach jednocześnie pomoże przezwyciężyć nawyki chorego.

Stylista paznokci to ciekawy zawód, bo może łączyć w sobie kilka elementów. Istotna jest wiedza odnośnie schorzeń, wiedza dotycząca technik manicure, ale także przydadzą się zdolności manualne. Jako stylistka spełniasz się także artystycznie, lubisz zdobienia ręcznie malowane. Z którego dzieła jesteś najbardziej dumna? 

Tak, bardzo lubię swoją pracę, a zdobienie paznokci mnie odpręża. Moimi ulubionymi zdobieniami są zdobienia zimowe/świąteczne, jednym z najbardziej istotnych stało się zdobienie pod tytułem Czerwony ptak, które ukazało się jako stylizacja „krok po kroku” w magazynie Akademia Paznokcia nr 74(04/2020).

W Yokaba czuwasz także nad organizacją „Pokazów Nowości”. Sama również bierzesz w nich udział. Dlaczego warto zakupić bilet na takie wydarzenie?

Branża manicure i dostępne produkty zmieniają się w zawrotnym tempie, żeby nadążyć za zmianami i nowościami, należy brać udział w pokazach i targach kosmetycznych.

Udział w pokazach jest niezbędny, jeśli jesteś świadomą stylistką/stylistą podążającymi za aktualnymi trendami. Jeśli pracujesz na produktach danej marki, warto sprawdzać, co nowego oferują aktualnie, jakie nowości produktowe pojawią się w tym roku. Jest to też czas na skorzystanie z promocji, które nie zdarzają się poza dniem pokazu.

Zalet jest znacznie więcej. Styliści, którzy nie pracowali na danym produkcie, w trakcie pokazu mogą przyjrzeć się aplikacji, sprawdzić konsystencję. Takie szkolenie produktowe często wpływa na dalsze wybory stylistów. Po pokazie uczestnicy wychodzą z odświeżoną wiedzą, niejednokrotnie dowiadują się o nowościach, z którymi wcześniej nie mieli styczności. Takie pokazy niesamowicie motywują do działania.

Karina to oryginalne imię. Wiesz, że po włosku carina oznacza: ‘miła’? Co zresztą zgadza się nie tylko w nazewnictwie.

Miła? O to bardzo miło wiedzieć! Na pewno lubię ludzi i cenię sobie spotkania z naszymi uczestnikami szkoleń. Mam nadzieję, że oceniają mnie na miłą, bo uwielbiam luźną i przyjazną atmosferę. Cenię poczucie humoru, ale uwaga …. jestem też przy tym wymagająca.

‘Organizacja’ to powinno być chyba twoje drugie imię. Pokonujesz kilkaset kilometrów z punktu A do punktu B, aby aktywnie wspierać zespół Yokaba. Prywatnie jesteś również mamą Maksymiliana i Alicji. Cały czas na wysokich obrotach? 

Organizacja to jedyny sposób na pogodzenie życia prywatnego z życiem zawodowym moim oraz mojego męża. Kiedy któregoś z rodziców nie ma, na tego drugiego spada obowiązek opieki nad dziećmi. W sumie z aktywnym kalendarzem żyjemy od 11 lat, więc zdążyłam wypracować pewien system, który świetnie się sprawdza. Jesteśmy przyzwyczajeni do pracy poza miejscem zamieszkania. Do tej pory pracę w delegacji wykonywał mój mąż, teraz i ja mogę sobie na to pozwolić. Na co dzień mieszkam, pracuję i uczę się w Krakowie, tutaj mam swoje małe centrum dowodzenia. Do siedziby przyjeżdżam dopiąć wszystkie szczegóły. Czasami zdarza się, że w ciągu jednego dnia spędzam 8h w pociągu, gdzie też nie próżnuję. Obecność w siedzibie firmy traktuję jako czas na spotkania z poszczególnymi działami, rozmowy kwalifikacyjne oraz organizację pracy Szkoleniowców. Jestem aktywna przez 7 dni w tygodniu: Rodzina, Yokaba, Szkoła, Szkolenia. Grunt to nie zatracić się w tym wszystkim i pamiętać o priorytetach, czyli rodzinie i wspólnie spędzanym czasie. Owszem, pogodzenie tych wszystkich ról czasami bywa meczące, ale niesamowicie motywujące. Życie na wysokich obrotach sprawia mi duża satysfakcję, a dzięki wsparciu męża mogę realizować się zawodowo.

Karina Świerczek - Kierownik Działu Szkoleń oraz Mistrz Stylizacji Paznokci Yokaba. Ekspert z ponad 14-letnim doświadczeniem w branży kosmetycznej, właścicielka salonu kosmetycznego. Ukończyła zaawansowane kursy z dziedziny stylizacji oraz pielęgnacji paznokci. Aktywnie uczestniczy w branżowych targach oraz eventach. Od 2021 roku prowadzi kursy, wykłady dla osób dorosłych w szkołach kosmetycznych. Nieustannie podnosi swoje kwalifikacje. Specjalizuje się w pomocy w walce z onychofagią oraz dermatillomanią, a także w odbudowie naturalnej płytki paznokcia bez używania żelu oraz akrylu. Motto: "Wywiad kosmetyczny podstawą do sukcesu każdego zabiegu". Miłośniczka i pasjonatka ręcznie malowanych zdobień, niektóre z nich można znaleźć w pismach branżowych (krok po kroku). 

Komentarze

Zostaw odpowiedź